czwartek, 26 listopada 2015

Życie to nie testy, czyli oświata w expose

Wybaczcie, ale jeszcze o dużej polityce. Oparty na dobrym fundamencie plan dla oświaty jest jednym z kluczowych elementów strategii narodowego odrodzenia zaprezentowanej przez Beatę Szydło.

Realistyczny fundament

Jak zgodnie orzekli komentatorzy w centrum expose znalazł się rozwój. Z satysfakcją trzeba dodać, że nie jest on przez B. Szydło rozumiany jako bezduszny proces społeczny czy ekonomiczny. Nowy rząd myśli o rozwoju personalistycznie, skoro kładzie tak silny akcent na politykę prorodzinną i pronatalistyczną (nad Wisłą wyłania się wyspa w Europie pogrążonej w odmętach antynatalizmu!)

Fot. Premier.gov.pl

Takie odczytanie programu rządu jest jak najbardziej uzasadnione. Nie tylko dwie pierwsze naturalne inklinacje ludzkiego bytu (do życia i przekazania życia) w nim przywołano. Planowany rozwój ma oprzeć się na uruchomieniu „wielkiej rezerwy”, a jest nią potencjał intelektualny Polaków – czyli ich rozwój osobowy w najzwięźlejszym ujęciu.

Zadaniem państwa jest oczywiście dać tym najważniejszym na świecie sprawom ludzkim podstawy materialne. Właśnie w kontekście rozwoju ekonomicznego pojawia się w expose pierwsze odniesienie do oświaty, konkretnie do szkolnictwa zawodowego. Rozważania te pierwszy raz od wielu lat brzmią wiarygodnie, bo padają na tle wszechstronnego planu ożywienia rodzimej gospodarki. To już nie anonimowe siły „rynku pracy”, ale rozpędzająca się do skoku cywilizacyjnego gospodarka narodowa będzie usensawniać i konkretyzować kształcenie fachowców wielu branż na poziomie średnim i wyższym.

Rodzina i wspólnota lokalna

 
Zanim usłyszeliśmy poświęcony oświacie fragment expose, w centrum uwagi ponownie znalazła się rodzina, a także społeczność lokalna. Domową wspólnotę symbolicznie umieszczono w nazwie ministerstwa. W tym kontekście padła zapowiedź rozbudowy, częściowo bezpłatnej, sieci przedszkoli. Przy tym fragmencie zapalmy jednak nowej ekipie lampkę ostrzegawczą. Takie działanie ma być zawsze odpowiedzią na rzeczywisty popyt na opiekuńczą usługę, nigdy – próbą jego kreowania. Feministycznym demiurgiem w tej materii starała się być J. Kluzik-Rostkowska, poprzednia szefowa MEN, ale wcześniej także minister w rządzie PiS. Podtrzymano także zapowiedź powrotu do szkół gabinetów stomatologicznych i lekarskich.

Najważniejsza jednak była deklaracja powstrzymania, a niekiedy odwrócenia procesu „zwijania państwa” na prowincji. Ma powrócić zainteresowanie rządu m.in. szkołami i bibliotekami w terenie. Charakterystyczne, że na zapowiedź tę zareagował zaniepokojeniem lider PSL W. Kosiniak-Kamysz, przemawiając w imieniu „dobrych gospodarzy” lokalnej Polski z jedynie słusznej na wsi i w powiatach partii.

Strategia renesansu polskości
 
Treści oświatowych akapitów nie przynoszą żadnego zaskoczenia. Nadzieje, które niosły przedwyborcze zapowiedzi, przemieniają się w nich w plan działania. Brzmi on może nawet lepiej niż wcześniejsze obietnice, bo potwierdza się w nim personalistyczny punkt widzenia. Nie jest to wizja reformowania oświaty, ale bardzo już konkretne kroki ku renesansowi kultury polskiej w głowach młodego pokolenia.

W pierwszej kolejności zostaną wysłuchani rodzice. Koniec z branką sześciolatków. Mocny akcent padł też na kwestię nauczycielskiego autorytetu. Rząd zadeklarował, że dokonując zmian, nie chce uderzać ani w nauczycielską powagę, ani w materialne interesy pedagogów. Ich doświadczenie, ich potencjał ma być wykorzystany. Nic nie wskazuje na zwolnienia w szkołach, o które wrzawę podnoszą lewicowe media i organizacje. Zawód nauczyciela ma natomiast zyskać pozycję i godność, służąc sobie właściwemu celowi: dobremu kształceniu i wychowaniu.

Uwiarygodnia takie deklaracje sposób rozumienia przez nowy rząd procesu edukacyjnego, który opisano na tle krytyki testowego systemu sprawdzania wiedzy. Efektem kształcenia ma być znowu realna wiedza i właściwa postawa, silne poczucie tożsamości narodowej i patriotyzm. A skoro do szkoły powracają wysokie wymagania merytoryczne – mądry nauczyciel na nowo staje ze swoją powagą w centrum spraw oświatowych. Czym jest „dobra zmiana” w polskiej polityce pokazują niezwykle silne oklaski, które otrzymała w parlamencie zapowiedź przywrócenia pełnego nauczania historii i klasycznego kanonu lektur.

Na takim tle dopiero można powrócić do tego, od czego zaczyna się zwykle wrzawa medialna. To propozycja zmiany strukturalnej. Kosztem likwidacji gimnazjów ma w niej na nowo poważny kształt przybrać liceum ogólnokształcące (i technikum). Inne organizacyjne zmiany to tzw. likwidacja godzin karcianych czy odbiurokratyzowanie oświaty. Z ust premier Szydło padła zapowiedź środowiskowych uzgodnień i tam właściwe miejsce do zważenia wszystkich za i przeciw (a nie na Facebooku, gdzie „ruch oporu” składający się z czternastolatków werbuje „Gazeta Wyborcza”).

Kultura i media także wychowawcą


Jak już zaznaczyłem, ten pilny plan naprawy polskiej szkoły wpisany jest w szerszą strategię. Może się ona okazać bezlitosna dla rozpasanych w wielu dziedzinach polskiego życia, pochodzących z importu – ideologii. Trzeba je wyrzucić nie tylko ze szkoły, bo kształcenie i wychowanie nie odbywa się w oświatowym rezerwacie. Przygotowuje adeptów dla szkolnictwa wyższego, dla służącego prawdzie, autonomicznego może znów wkrótce uniwersytetu. Swoją misję szkoła prowadzi w otoczeniu zjawisk kultury i przekazów medialnych, do których – jak wynika z ekspose – ma szansę wrócić duma i prawda.

Warto o ten wielki projekt zatroszczyć się na wiele sposobów. Oby były wysłuchane wszystkie dobre rady, pozwalające uniknąć błędów. Trzeba też go osłonić przed już szturmującymi obrońcami „nowoczesności”. Oby polska szkoła dała radę.

1 komentarz:

  1. Hi! I've been reading your site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic work! paypal login

    OdpowiedzUsuń